Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Mide Balonu Sıkça Sorulan Sorular
Akıllı Mide Balonu Sıkça Sorulan Sorular

Akıllı Mide Balonu Sıkça Sorulan Sorular

  • 28 November 2021
  • 0
  • 18
  • 0 Yorum

Akıllı Mide Balonu Sıkça Sorulan Sorular

1) akıllı mide balonu nedir? Diğer mide balonlarından farkı nedir? Allurion elipse mide balonu midenize yerleştirilen bitkisel içerikli yumuşak bir balondur. Diğer balonlardan farkı mideye yerleştirilmesi için endoskopi ve anestezi gerektirmemesidir. İşlem en fazla 10-15 dakikanızı alır. Doktor kontrolünde balonu kapsül halindeyken yutarsınız. Balon mide içindeyken şişirilir ve yaklaşık 16 hafta balon mide içinde kalır.

2) balon nasıl kilo vermenizi sağlar? Balon mide içinde yer kaplar ve size sürekli tokluk hissi verir. Mide boşalmasını da bir miktar geciktirir ve uzun tokluk hissi sağlar. Mide içinde gıdalara daha az yer kaldığı için artık daha küçük porsiyonlar tüketirsiniz.

3) bu işlemden sonra ne kadar kilo vereceğim? Balonla beraber geçen yaklaşık 16 haftada toplam vücut ağırlığının %10-15 i kaybedersiniz. Ancak birçok hasta daha fazla kilo veremektedir ve bu birazda size bağlıdır. Bugüne kadar verilen en yüksek kilo 48 kg dır. 

4) yerleştirme gününde neler olur? Hasta sönük balonu içeren kapsülü ince dolum ipi ile birlikte yutar. Röntgen aracılığı ile balonun mide içinde olduğu teyit edildikten sonra balon ince dolum ipi yoluyla 550 ml özel sıvısı ile doldurulur. Balonun midede tamamen dolduğundan emin olmak için ikinci bir röntgen çekilir. Ardından ince dolum ipi hafif bir hareketle çekilir ve işlem sonlandırılır. Hastaneye yatış gerektirmez ve işlem en dazla 15 dakika sürer. 

5) balonu yutmak kolay mıdır?  Balonu yutma konusunda sorun yaşarsanız doktorunuz ince bir tel ile tüpü iterek size yardımcı olabilir 

6)balondan sonra yaşanabilecek olası yan etkiler nelerdir? Bazı hastalar balından sonra bulantı, kramp ve nadiren kusma yaşar. Bu olmadın diye bir hafta önce mide ilaçları başlanır işlemden 4 saat öncede kuvvetli bulantı giderici bir tablet içmeniz ile bu sorunlar minimuma indirilir. Çok az bir hasta grubunda bu şikayetler 48 saate kadar sürebilir ve bu durum ilaçlarla giderilebilir. 

7) balondan sonra normal aktivitelere dönmek ne kadar zaman alır? Çoğu hasta doktor onayı aldıktan sonra bir iki gün içerisinde normal aktivitelerine dönebilir.  

8) diyet kısıtlamaları nelerdir? Uygulamadan önce ve uygulamadan sonraki ilk hafta boyunca balona alışırken uyulması gereken bazı özel diyet kısıtlamaları vardır. Uygulamayı takip eden haftalar, yeme biçiminizde değişiklikler yapmaya başlamanız için mükemmel bir zamandır. Daha sağlıklı yemek için birden devasa değişiklikler yapmanıza gerek yoktur. Kendinize küçük hedefler koyabilir, alışkanlıklarınızı ufak ufak değiştirebilirsiniz. 

9) balon nasıl çıkarılır? balonun midenizde geçirdiği yaklaşık 16 haftanın ardından,zaman ayarlı boşaltma valfi açılarak balonun sönmesini ve herhangi bir çıkarma prosedürüne gerek duyulmaksızın sindirim sisteminiz üzerinden doğal yollarla vücudunuzdan atılmasını sağlar.

10) balon çıktıktan sonra ne olacak? Bu program bittikten sonra sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarınızı devam ettirmelisiniz.Zaten amaç artık daha sağlıklı ve yeni bir yaşam biçimi ve beslenmeye geçiş yapmaktır. 

11) balonla egzersiz yapabilir miyim ve balonu hisseder miyim? Bazı hastalar yolculuklarının başında balonu hissetseler de çoğu zaman balona alışır ve genellikle orada olduğunu unuturlar.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*